„Jędrek o średniowieczu” – odcinek 1

Zapraszamy na pierwszy odcinek serii „Jędrek o średniowieczu”. Dowiecie się z niego jak wyglądało życie średniowiecznych chłopów.

Print Friendly, PDF & Email
 • Udostępnij

 • Pewnie Ci się spodoba:

  O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

  Mateusz Staroń

  Mateusz Staroń

  Historyk, współzałożyciel pierwszej na świecie marki odzieży patriotycznej Surge Polonia. Wyróżniony w konkursie IPN-u na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2010 r." Autor publikacji naukowych m. in. książki "Likwidacja Polskiego Korpusu Posiłkowego w 1918 r." oraz artykułów popularyzatorskich na blogu Surge Polonia. Jego wielkimi pasjami są historia i góry.

  • biggos

   Więcej video, mógłbym codziennie po 2 godzinki oglądać 🙂

  • marek

   Pan jest Klasą sam w sobie, Dzieje dawne i dla wielu nudne przedstawia że słucha się tego jak dobrą opowieść. Oby więcej oby częściej,

   Pozdrawiam

  • Mikołaj Rej

   Szanowna redakcjo,
   Takie pytanie mnie nurtuje, jako że jesteście „Marką Patriotyczną” – skąd w Waszej nazwie słówko „surge”? Czy jest to może czasownik łaciński (niestety nie mogę w internetowych słownikach znaleźć dokładnie co oznacza i która to deklinacja), dający w kombinacji z Polonią jakieś historyczne zawołanie patriotyczne/bojowe („Wzrastaj Polsko!”, co sugeruje angielskie znaczenie tego czasownika)?
   Czy też może raczej zostało to zaczerpnięte prosto z języka angielskiego (tak samo jak „Patriotic design”)?
   Pytam trochę z ciekawości, a może też troszkę po to żeby przypomnieć „że Polacy nie gęsi i swój język mają”, o czym niestety nie można przekonać się nawet na takim portalu.
   Pozdrawiam,
   Mikołaj Rej

  • Słuszna uwaga! Surge Polonia oznacza „Powstań Polsko” i ma jak najbardziej historyczne pochodzenie. To zawołanie umieszczono na sztandarze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Podobnie jest w przypadku naszych wzorów – wszystkie są inspirowane tylko i wyłącznie polską historią oraz polską symboliką narodową.

  • Sylwia & Tomek

   Więcej historii Pana Jędrka poprosimy!