Patriotyczne grafiki w sarmackim stylu

W temacie grafiki, która inspirowałaby się polską historią, patriotyzmem lub polską symboliką narodową jest gorzej niż tragicznie. Czyżby studnia bez dna, jaką jest nasza wspólna tradycja i kultura, nie była wdzięczną inspiracją dla takiej twórczości? Na szczęście są w Polsce osoby, które parają się tym tematem hobbystycznie, tworząc unikalne prace.

W tym wpisie będziecie mogli zobaczyć prace Sarmackiego – świetnego fotografa przepięknych polskich kobiet:), który od czasu do czasu wypuszcza spod swoich skrzydeł patriotyczne grafiki w sarmackim stylu. Patrzcie i cieszcie swój wzrok. Niech to będzie inspiracja do patriotycznego tworzenia, bo warto…

Wszelkie prawa do grafik należą do Sarmackiego (http://www.facebook.com/sarmackistyl) i zostały one opublikowane na blogu za jego zgodą.

Dywizjon 300
Dywizjon 300
Żołnierze wyklęci
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci
Wojsko Polskie
Wojsko Polskie
Wojna polsko-bolszewicka
Wojna Polsko-Bolszewicka
Stan wojenny
„Orła wrona nie pokona!”
Spirit of '44
Spirit of ’44
Spirit of 44 c.d.
„Młodość, radość, patriotyzm”
Semper Fidelis
Semper Fidelis
Sarmata
Sarmata
Piłsudski, Dmowski
Piłsudski, Dmowski

 

Patriotyczna
Patriotyczna
Ojczyzna
Ojczyzna
Kocham Polskę
Kocham Polskę
Katyń 1940
Katyń 1940
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski
Husarska duma
Husarska duma
Herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Herb Rzeczpospolitej Trojga Narodów
Print Friendly, PDF & Email
 • Udostępnij

 • Pewnie Ci się spodoba:

  O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

  Mateusz Staroń

  Mateusz Staroń

  Historyk, współzałożyciel pierwszej na świecie marki odzieży patriotycznej Surge Polonia. Wyróżniony w konkursie IPN-u na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2010 r." Autor publikacji naukowych m. in. książki "Likwidacja Polskiego Korpusu Posiłkowego w 1918 r." oraz artykułów popularyzatorskich na blogu Surge Polonia. Jego wielkimi pasjami są historia i góry.

  • Czolg

   Niektóre wzory świetnie wyglądałyby na ubraniach 😉

  • Przemko

   Grafiki świetne. Jako Polak i patriota chętnie bym kilka „zapożyczył” chocby na pulpit komputera, lub do powieszenia na scianę, ale nie zrobię tego. Dlaczego? Otóż załamuje mnie fakt, że na przykład jest „kotwica” Polski Walczącej, polskie pistolety Vis i cholerny, degustujący napis w języku ANGIELSKIM. Będąc w Wojsku Polskim i innych formacjach ślubowałem wierność RP słowami w JĘZYKU POLSKIM – w tym języku Polacy porozumiewali się pod Grunwaldem i w tym języku powstańcy sierpnia 44 spiewali piosenki. Kultywujmy nasz język. Angielski zalewa nas ze wszystkich stron, wszędzie się wdziera – więc brońmy naszego języka ojczystego.
   Drogi Autorze powyższych grafik – jeśli będą okraszane one napisami w języku polskim to masz we mnie wielkiego fana swych dzieł.
   Nie chciałem nikogo urazić, może nazwiecie mnie ortodoksem – wyrażam jedynie swe zdanie i odczucie i rozumiem, oraz szanuję to że inni moga go nie podzielać. Pozdrawiam Autora.

  • Sarmacki

   Językowy ascetyzm rozumiem. Ale drogi Przemku sarmaci np często posługiwali się łaciną plus makaronizmy 😉 . Z Batorym w jakim języku rozmawiano? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dobre słowo. A.P.N.L.

  • Stark

   Ogólnie taki jest trend promowany przez popkulturę, żeby angielski wciskać gdziekolwiek się da. Wydaje mi się, że Przemko ma rację. Jeżeli chcemy, żeby nasz język nie tracił na atrakcyjności, to nie używajmy zapożyczeń, kiedy nie jest to konieczne. Na tym polega patriotyzm – na przezwyciężaniu lenistwa i prymitywizmu. Jak tak dalej pójdzie to będziemy językowymi inwalidami (już teraz można zauważyć, że młodzież i ci trochę starsi mają problemy z wysławianiem się). Może nie jestem do końca ortodoksem (są słowa w angielskim, które nie mają równoznacznych polskich odpowiedników, a są krótsze i bardziej zrozumiałe), ale o język należy dbać, bo jest on wyrazem kultury człowieka.

  • Złoty

   Duch kojarzy się lepiej niż Spiryt 😉
   Gratuluję grafik! Tak Trzymać o/

  • rawicz

   Krytykować jest zawsze łatwiej niż tworzyć, mimo tej konstatacji znanej z autopsji beszczelnie wtrącę swoją uwagę, skoroć taką dostałem możliwość. Zaiste Polska nigdy dotąd nie kojarzyła mi się w takich barwach jak na tych grafikach i nie chciałbym takiego spłaszczenia. CZERŃ, CZERWIEŃ, BIEL. Odpycha mnie to, kojarzy się z piekłem. Rozumiem czasy Grotgera, idealnie przez niego rozpoznany ton. Ileż tam subtelności. Czarny (okultystyczny a może satanistyczny) krzyk? to najlepsza forma wypowiedzi? Po to by zniechęcać, straszyć? Mój dziadek jest daltonistą, no ale on nie para się plastyką. Ja przeciwnie i cieszy mnie niezmiernie, że sarmackie dziedzictwo (te plastyczne również) jest tak zmysłowo kolorowe, dumne i silne, ale nie wściekle agresywne. Za mało tu szlachetnej godności, która wyraża się w powadze. Ktoś tu pomylił swoje powołanie.

   • Muzyk

    Mialam podobne odczucia jak rawicz.

  • BarD

   Szukałem dłuższy czas tych grafik… Była kiedyś strona, na której zebrane były wszystkie te prace. Pamiętam także, że był tam dział o dandysach, słowniczek dandyski, motywy z biżuterią, a także można było kupić koszulki z niektórymi grafikami (m.in wizerunek Sarmaty i orła z napisem Lach). Czy ktoś wie co się stało z tą stroną oraz czy jest jakieś miejsce, gdzie wszystkie te prace są razem zebrane? Dodatkowo, ekipa Surge Polonia mogłaby pomyśleć o koszulkach z tymi nadrukami, jeśli dogadaliby się z autorem…