„Dekalog Patrioty”, czyli idea nowoczesnego patriotyzmu w 10 przykazaniach

Jak dziś być patriotą? Pewnie nie raz zadawałeś sobie to pytanie. Co Ci przychodzi na myśl kiedy myślisz o patriotyzmie? Czy Twoimi pierwszymi skojarzeniami jest flaga w narodowych barwach, hymn narodowy lub data kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości 11 listopada? Pewnie wielu z Was właśnie te rzeczy kojarzy ze słowem „patriotyzm”.

Patriotyzm wczoraj

Do niedawna patriotyzm utożsamiano głównie z poświęceniem się dla Ojczyzny na polu walki w czasie wojny. Uosobieniem patriotyzmu był żołnierz przelewający krew w obronie Ojczyzny, a recepta jak zostać patriotą była prosta – zaciągnąć się do wojska, wziąć karabin, ruszyć do walki z wrogiem. Na szczęście żyjemy dzisiaj w innych, spokojniejszych czasach. „Jesteśmy tak naprawdę pierwszym wolnym pokoleniem” – tak rymuje skład „Pokój z widokiem na wojnę”. Wojna będąca rzeczywistością jeszcze dla pokolenia naszych dziadków, jest dla nas, młodych Polaków, całkowitą abstrakcją. W dzisiejszych, pokojowych czasach potrzebujemy nowego modelu patriotyzmu. Musimy zadać sobie pytania: czym dzisiaj powinien charakteryzować się nowoczesny patriotyzm? Jak w czasach pokoju być patriotą? Czy nie jest to trudniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu?

1450342_548287505256921_842969374_n

Logotyp „Dekalogu Patrioty”.

Bycie patriotą w XXI wieku w Polsce nie jest łatwe. Patriotyzm w naszym kraju jest utożsamiany z anachronizmem, przesadnym patosem i martyrologią. Nie jest ideą, z którą utożsamia się większość Polaków. Dla dużej części społeczeństwa patriotyzm sprowadza się głównie do wywieszenia flagi w święta narodowe, tymczasem jest to zaledwie jeden z „obowiązków” i wyznaczników bycia patriotą. Niewiedza o tym, jak być patriotą na co dzień jest powszechna.

Historia nauczycielką życia

Nie od dawna wiadomo, że rozwiązanie wielu dzisiejszych problemów można znaleźć w historii. Poznanie przeszłości jest kluczem do zrozumienia teraźniejszości – to jeden z celów uprawiania historii. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Polacy nie mieli problemu z określeniem jak powinien zachowywać się człowiek, który określa się mianem patrioty. W Internecie można znaleźć ulotkę z czasów zaborów o nazwie „Przykazania Narodowe”, która zdobyła dużą popularność wśród polskich internautów. Utrzymana w retoryce religijnej (nawiązuje do biblijnego Dekalogu – 10 przykazań oraz do 7 grzechów głównych), zawiera 10 zasad, którymi powinien się kierować patriota oraz wyszczególnia 7 grzechów, których popełnianie skutkowało wykluczeniem narodowym. „Przykazania” zawierają kanon zachowań ówczesnego patrioty, począwszy od świętowania rocznic historycznych, po konkretne zachowania w życiu codziennym: kupowanie polskich produktów, wychowywanie dzieci w duchu patriotycznym, wspieranie inicjatyw społecznych itp.

Ulotka z czasów zaborów "Przykazania Narodowe".

Ulotka z czasów zaborów „Przykazania Narodowe”.

Patriotyzm tu i teraz

Zainteresowanie tą ulotką w Internecie pokazuje, że wiele osób utożsamia się z treścią zamieszczonych zasad postępowania patrioty i szuka takiego wzorca. Treści prezentowane w ulotce na ogół nie zdezaktualizowały się. Większość z nich dotyka zachowań życia codziennego – i tutaj znajduje się istota patriotyzmu. Nowoczesny patriotyzm nie polega na byciu nim w jeden dzień w ciągu całego roku. Odnosi się to do całej aktywności ludzkiej, której wyraz dają słowa naszego wielkiego pianisty i polityka Ignacego Paderewskiego: „Dobre i trwałe wyniki osiągnąć można jedynie drogą krótkich, lecz ciągłych, codziennych wysiłków. Jednorazowy wysiłek jest kompletnie jałowy. Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne.” Jak to się ma do patriotyzmu? Świętowanie tylko raz do roku, bez codziennego wysiłku w sferze patriotyzmu, tak naprawdę mija się z celem. Kwintesencją bycia patriotą jest bycie nim na co dzień. Patriota to człowiek, który nie tylko kilka razy do roku pamięta o świętach narodowych, ale przede wszystkim żyje patriotyzmem na co dzień. Patriotyzm dzisiaj to styl życia, zbiór określonych zachowań, postaw i decyzji, których dokonujemy każdego dnia.

Dekalog patrioty

dekalog-A1

Jako marka nowoczesnego patriotyzmu postanowiliśmy dostosować XIX-wieczne „Przykazania narodowe” do współczesności. Nadaliśmy im nazwę „Dekalogu Patrioty”, zmieniliśmy i uwspółcześniliśmy ich treść, a całość ubraliśmy w wyjątkową szatę graficzną. W naszym przekonaniu nowoczesny patriotyzm do tradycyjnych wartości dodaje nowe zachowania m. in. pracę nad samym sobą, dbanie o czystość i estetykę przestrzeni publicznej oraz patriotyzm ekonomiczny. Poniżej znajdziesz dekalog, który jest kwintesencją idei nowoczesnego patriotyzmu – idei, aby każdego dnia czynić nasz kraj lepszym. „Dekalog Patrioty” oczywiście nie wyczerpuje wszystkich zachowań w sferze patriotyzmu, ale jest punktem wyjścia do zastanowienia się nad tym, jaki powinien być współczesny patriota. Co sądzisz o naszej propozycji?

"Dekalog Patrioty" od Surge Polonia.

„Dekalog Patrioty” od Surge Polonia.

Plakat z „Dekalogiem Patrioty” znajdziesz pod tym linkiem: http://surgepolonia.pl/product-pol-159-Plakat-patriotyczny-Dekalog-Patrioty.html

Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Avatar

    Mateusz Staroń