Pierwsze: „Kochaj swoją ojczyznę, szanuj i poznawaj polską historię, próbuj zroumieć otaczającą Cię rzeczywistośc, wierz w przyszłość Polski.”

Dekalog Patrioty” jest drogowskazem dla tych, którzy szukają odpowiedzi na pytanie – jak dzisiaj być patriotą? Zawiera on dziesięć przykazań, których powinien przestrzegać każdy patriota. Niniejszy artykuł jest pierwszym wpisem z serii, która będzie rozwijać myśli zawarte w każdym z przykazań. Inauguracyjny tekst dotyczy pierwszego przykazania „Dekalogu Patrioty” o treści: „Kochaj swoją Ojczyznę, szanuj i poznawaj polską historię, próbuj zrozumieć otaczającą Cię rzeczywistość, wierz w przyszłość Polski”.

pierwsze

Artykuł chciałbym zacząć klasycznym cytatem Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie jest godzien teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. Oddaje on idealnie znaczenie historii w dziejach narodów i jest fundamentem patriotyzmu. To właśnie nasza historia, przebyte razem chwile oraz wspólne doświadczenia cementują ludzkie przyjaźnie oraz scalają w jeden organizm narody.  Jeżeli wymazalibyśmy całkowicie naszą przeszłość, bylibyśmy osobami bez swojej tożsamości, które dryfują w swoim życiu, nie wiedząc skąd przyszły i dokąd zmierzają.

Wyobraźmy sobie osobę, która traci pamięć – nie pamięta swoich rodziców, sióstr, braci, najbliższej rodziny, przyjaciół, nie pamięta swoich doświadczeń życiowych, swoich pierwszych świadomych wspomnień z dzieciństwa, szkoły, pracy – zarówno tych pozytywnych, które dodają sił w życiu, jak i tych negatywnych, z których jednak wyciąga się wnioski na przyszłość. Taka osoba musi zacząć wszystko od nowa, nauczyć się najbardziej prozaicznych czynności, od nowa zacząć funkcjonować w społeczeństwie. W zasadzie można ją określić dzieckiem w ciele dorosłego człowieka. Jest to sytuacja, której nikt z nas nie chciałby doświadczyć, bo każdy z nas ma swoją przeszłość i ją ceni. To właśnie na przeszłości każdy z nas buduje swoją teraźniejszość w odniesieniu do swoich doświadczeń z poprzednich lat, a w codziennych czynnościach, które wykonuje, widzi swoją przyszłość. Ten połączony ściśle ze sobą łańcuch przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości jest całkowicie naturalny i tworzy jedną całość. Zachwianie jednego z tych elementów narusza harmonię w naszym życiu.

Pilsudski

Podobnie rzecz się ma w życiu całych zbiorowości. Jeżeli zignorujemy naszą historię, skażemy ją na zapomnienie, uznamy za anachronizm, to w jaki sposób ocenimy teraźniejszość jaka nas otacza i w jaki sposób obierzemy kurs na naszą przyszłość? Brak punktu odniesienia uniemożliwia taką czynność. Poznawanie przeszłości, korzystanie z dorobku naszych przodków pozwala nam wyciągać wnioski – umożliwia czerpać z najlepszych, sprawdzonych rozwiązań oraz jednocześnie unikać błędów popełnionych przez naszych rodziców i dziadków. Historia jest niezgłębioną skarbnicą ludzkich doświadczeń – zarówno tych złych jak i dobrych. Tylko od nas samych zależy czy będziemy chcieli z niej skorzystać.

Żeby kochać swoją Ojczyznę, najpierw musimy poznać jej historię. Przez poznanie droga wiedzie do jej zaakceptowania i uszanowania, jaka by ona nie była, ponieważ na przeszłość nie mamy już żadnego wpływu. Mając wiedzę na temat historii własnego narodu możemy przynajmniej w pewnym stopniu zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, działać w kierunku zmiany jej na lepsze i znaleźć podstawę do wiary w lepsze jutro dla Ojczyzny. Credo Piłsudskiego jest prostym drogowskazem i pokazuje, że punktem wyjścia do pokochania własnej Ojczyzny jest przede wszystkim poznanie jej historii, zrozumienie teraźniejszości, a następnie walka o lepsze jutro. Bez solidnych podstaw nie można zbudować lepszej przyszłości, a podstawą zdrowego patriotyzmu jest lepsze poznanie naszej wspólnej historii i wyciągnięcie z niej wniosków. Bez tego będziemy tylko dziećmi w ciałach dorosłych ludzi…

plakat-DP.jpg

Plakat z „Dekalogiem Patrioty” znajdziesz pod tym linkiem: http://surgepolonia.pl/product-pol-159-Plakat-patriotyczny-Dekalog-Patrioty.html.

Print Friendly, PDF & Email
 • Udostępnij

 • Pewnie Ci się spodoba:

  O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

  Mateusz Staroń

  Mateusz Staroń

  Historyk, współzałożyciel pierwszej na świecie marki odzieży patriotycznej Surge Polonia. Wyróżniony w konkursie IPN-u na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2010 r." Autor publikacji naukowych m. in. książki "Likwidacja Polskiego Korpusu Posiłkowego w 1918 r." oraz artykułów popularyzatorskich na blogu Surge Polonia. Jego wielkimi pasjami są historia i góry.

  • Blograp.pl

   Ciekawy blog, zapraszam także do mnie 😉