Patriotyczny YouTube – 10 filmów, które musisz zobaczyć

YouTube to prawdziwa kopalnia ciekawych materiałów. Specjalnie dla czytelników bloga Surge Polonia wybraliśmy dziesięć najciekawszych filmów traktujących o naszej kulturze, historii czy tradycji.

W poniższym zestawieniu celowo pominięte zostały fragmenty wieloodcinkowych kanałów tematycznych. Nie znajdziecie w nim także teledysków czy koncertów. Skupiliśmy się przede wszystkim na materiałach dokumentalnych, wywiadach, klipach promocyjnych czy animacjach.

#10 „Norman Davies on Polish history”, zamieścił użytkownik fanaber70

Wypowiedź profesora Normana Daviesa o spuściźnie I Rzeczpospolitej. Brytyjski historyk znany jest ze swoich celnych spostrzeżeń na temat historii naszego kraju. W poniższym filmie także nie brakuje interesujących uwag. Zdecydowanie warto się zapoznać.

#9 „Ludobójstwo. Animowany film dokumentalny”, zamieścił użytkownik Likso

Film pokazujący II wojnę światową od strony zbrodni popełnianych na polskim społeczeństwie. Mógłby prezentować się odrobinę lepiej od strony technicznej, ale nie zmienia to faktu, że całość zasługuje na pochwałę. Szczególne wrażenie, niestety negatywne, robią brutalne sceny zabójstw, pacyfikacji i niewolniczej pracy, jakiej poddawani byli nasi rodacy.

#8 „Polacy i Konie: Lisowczycy (1993)”, zamieścił użytkownik uncleblues

Lisowczycy to, obok husarii i ułanów, jedna z najsłynniejszych polskich formacji kawaleryjskich. „Straceńcy” przeszli do historii jako niezwykle skuteczni, ale i brutalni w działaniach. Przez kilkadziesiąt lat służyli pod polskimi (i nie tylko) sztandarami, wsławiając się wieloma świetnymi zwycięstwami.

Dokument „Polacy i Konie: Lisowczycy” z 1993 roku to reportaż przedstawiający w skrócie dzieje Lisowczyków. Dzięki narracji Piotra Fronczewskiego oraz licznym wstawkom fabularnym całość ogląda się naprawdę świetnie.

#7 „Promotional Film – Poland”, zamieścił użytkownik filmicimagination

Film promocyjny Polski nakręcony w 2012 roku. Świetne ujęcia i podniosła narracja, jak to się mówi, robią robotę. W klipie możecie zobaczyć najpiękniejsze polskie pejzaże – „od wybrzeża na północy, do gór na południu”.

#6 „Duma, Ojczyzna, Piłka ręczna!”, zamieścił użytkownik KS Vive Tauron Kielce

Jedną z płaszczyzn, na których objawia się nasz codzienny patriotyzm jest kibicowanie rodzimym drużynom sportowym. Klip promocyjny KS Vive Tauron Kielce pokazuje jak wiele serca wkładają w swoją pasję najlepsi polscy piłkarze ręczni. Warto, abyśmy my, kibice, docenili to zaangażowanie i byli z naszymi sportowcami zarówno w chwilach zwycięstw, jak i porażek.

#5 „Warszawa 1935 Wola”, zamieścił użytkownik Rozgrzewamy polskie serca

Przed wojną Warszawa była nazywana Paryżem wschodu. Namiastkę atmosfery dawnej stolicy możemy poczuć dzięki cyfrowym rekonstrukcjom. Próba odtworzenia warszawskiej Woli z 1935 roku jest jedną z najbardziej efektownych, a jednocześnie skłaniających do refleksji, na polskim YouTube.

#4 „Jednostka Wojskowa Grom”, zamieścił użytkownik Stryjekmod

JW Grom to najlepsza polska formacja wojskowa. Spadkobiercy słynnych Cichociemnych cieszą się zasłużoną międzynarodową renomą – wyrobili ją sobie w ogniu setek akcji, spośród których zdecydowana większość owiana jest tajemnicą.

Oficjalny klip promocyjny jednostki to jeden z tych filmów, które powodują ciarki na plecach. Aktor Eryk Lubos (swoją drogą – dobrany mistrzowsko) w kilku zdaniach streszcza cały system wartości, jakim kierują się żołnierze podczas swojej służby.

#3 „There is a city”, zamieścił użytkownik thereisacity

Powstanie warszawskie to jeden z najsilniejszych polskich symboli historycznych. Każdego roku 1 sierpnia, równo o godzinie 17:00, całe miasto zatrzymuje się, aby uhonorować pamięć poległych. Klip „There is a city” doskonale oddaje ideę corocznego upamiętniania tego wydarzenia. Podobny materiał obejrzeć można także na kanale Surge Polonia – możecie go odnaleźć tutaj.

#2 „Gniew husarii”, zamieścił użytkownik Zbigniew Borek

Pomysłowo zrealizowany klip promocyjny promujący naszą najsłynniejszą ciężką jazdę. Rekonstruktorzy z gniewskiej chorągwi husarskiej mierzą się w nim z Żółtym Regimentem odtwarzającym wojska szwedzkie. Wyniku tego starcia zdecydowano się nie pokazać – zapewne ze względu na poprawność polityczną względem Szwedów…

#1 „PARP: Animowana historia Polski”, zamieścił użytkownik parpgovpl

Jak przedstawić historię Polski w niecałe 10 minut? Odpowiedź na to pytanie odnalazł Tomek Bagiński, najpopularniejszy polski specjalista od animacji. Jego dzieło prezentowane było podczas Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju, gdzie zobaczyło je prawie 5 milionów osób.

Animowana historia Polski to kolaż, w którym „ważne momenty naszej historii wymieszane są ze skojarzeniami, z symbolami, prezentacjami miast, ludzi, charakterystycznych budowli; to obraz, na którym przewijać się będzie mapa, wizualne wyjaśnienia konkretnych sytuacji, ważne gesty, ważne słowa”.

Kawał dobrej roboty!

Zapraszamy także na kanał Surge Polonia, na którym znajdziecie kilkadziesiąt interesujących patriotycznych filmów o różnorodnej tematyce.
A jakie są Wasze ulubione filmy patriotyczne na YouTube? Piszcie w komentarzach.

***

Fotografia ilustrująca artykuł pochodzi z filmu „Gniew husarii” zamieszczonego przez użytkownika Zbigniew Borek. 

Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Darek Rybacki

    Darek Rybacki

    Twórca bloga patriotycznego Herbowi.pl, założyciel Fundacji Promocji Patriotyzmu "Herbowi". Rekonstruktor historyczny w stanie spoczynku. Organizator turystyki pieszej. Ambasador i współpracownik marki Surge Polonia.