Wesprzyj budowę pomnika Armii Krajowej – „Wstęgi Pamięci” w Krakowie!

Kraków to historia. Wybijający się w panoramie miasta Wawel jest symbolem i materialnym śladem potęgi i chwały Polski. Stare mury szacownej rezydencji królów z dynastii Piastów i Jagiellonów były świadkiem wielu, wiekopomnych wydarzeń z naszej historii, również tych związanych z najnowszą historią Polski. Teraz u jego stóp powstaje niesamowity projekt o nazwie „Wstęga Pamięci” – pomnik Armii Krajowej. Jego celem jest upamiętnienie ostatniego pokolenia, walczącego o niepodległość i wolność Polski – pokolenia „Kolumbów”. To właśnie oni stworzyli największe podziemne wojsko w okupowanej przez Niemców Europie. Miejsce u stóp Wawelu symbolizuje ciągłość walki, którą prowadziły pokolenia Polaków, pokazuje żywotność swoistej sztafety pokoleń, która trwa i będzie trwać dopóki żyją Polacy. To właśnie z myślą o kolejnym, najmłodszym pokoleniu powstaje „Wstęga pamięci”. Inicjatorem akcji jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W tej chwili trwa zbiórka funduszy na portalu crowdfundingowym – polakpotrafi.pl. Surge Polonia jest partnerem akcji.

2

„Dla młodzieży”

Budowany właśnie dla młodzieży, budowany dla przyszłych pokoleń, budowany po to, aby każdy kto tu przyjdzie wspomniał, że dla Ojczyzny jak trzeba to się daje wszystko – tak cel powstania pomnika tłumaczy kpt. Janusz Kamocki ps. “Mamut”, były żołnierz AK. Wchodzi On w skład grupy weteranów AK oraz przedstawicieli młodego pokolenia, którzy zainicjowali akcję społeczną zbierania funduszy na rzecz budowy pomnika AK – „Wstęgi pamięci”. Zgodnie z planem Urzędu Miasta Krakowa u stóp Wawelu ma powstać współczesny „Ogród Pamięci Narodowej” poświęcony żołnierzom AK, którzy walczyli o niepodległość Polski. Będzie on doskonale widoczny z tarasu Wawelu. Osią tego kompleksu będzie reprezentatywna aleja pamięci – przedłużenie drogi królewskiej, ciągnąca się od strony Wawelu, w kierunku „Wstęgi Pamięci”. Nieopodal ma być ustawiona tablica z nazwiskami osób, które przekazały fundusze i wsparły akcję budowy pomnika. Centralnym punktem Ogrodu ma być pomnik.

„Wstęga pamięci”

Pomnik łączy w sobie tradycję i współczesność. Przyjęto lekką formę o kształcie wstęgi, która jako część naziemna wyłania się spod ziemi i narasta, wznosząc się ku niebu, wskazując ku Wiśle. Tym samym reprezentuje wzlot walki Armii Krajowej w podziemiu – możemy przeczytać na stronie projektu – popieramak.pl. Koncepcja jest niezwykle oryginalna i zaprojektowana z dużym rozmachem. Wizualizacje pomnika robią niesamowite wrażenie. Każdy szczegół jest doskonale zaplanowany, przemyślany i zainspirowany symboliką i tradycją AK. Jej autorem jest architekt Aleksander Smaga, który wygrał przetarg na ten projekt.

1

Jego wizja zakłada, że pomnik zostanie harmonijnie wkomponowany w „Ogród Pamięci Narodowej” i będzie miejscem spotkań, odpoczynku, kontemplacji i oddania czci bohaterom. Sercem pomnika będzie plac o powierzchni 100 m w kształcie przedwojennych granic II Rzeczypospolitej, który zostanie opasany wstęgą o długości 25 m i wysokości 1,6-3,5 m. Pomnik na zewnątrz będzie pokryty płytami w kolorze rdzy, natomiast od środka błyszczącą, polerowaną stalą. Wewnątrz wstęgi będą umieszczone sylwetki młodych żołnierzy AK, którzy wychodzą z podziemia, a na jej powierzchni zostaną wyryte napisy informujące o najważniejszych akcji AK. Centralnym elementem pomnika zostanie tzw. „snop światła”, który będzie się wznosił w niebo z okazji kolejnych rocznic świąt narodowych i innych niezwykle ważnych wydarzeń dla Polski.

Zapisz się w historii!

Organizatorzy przewidują zakończenie prac i oddanie pomnika na rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, czyli 27.IX.2016 r. Żeby tego dokonać potrzebne są fundusze, które są zbierane na portalu crowdfundingowym – polakpotrafi.pl. Akcja trwa do 19 kwietnia. To ostatnie dni, żeby wesprzeć tą monumentalną inicjatywę. Każdy kto wpłaci środki na budowę pomnika zostanie upamiętniony na wirtualnej tablicy pamiątkowej darczyńców (popieramak.pl) lub specjalnej tablicy umieszczonej w „Ogrodzie Pamięci Narodowej”. Niech twoje imię i nazwisko zostanie zapisane na wieki! Wesprzyj akcję tutaj: „WSTĘGA PAMIĘCI” – POMNIK AK W KRAKOWIE.

Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Avatar

    Mateusz Staroń