10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Witoldzie Pileckim

115 lat temu, 13 maja 1901 r. przyszedł na świat Witold Pilecki, który jest uznawany za jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej. Wielki polski patriota jest symbolem nieustępliwej walki z dwoma totalitaryzmami – nazizmem i komunizmem. Z okazji kolejnej rocznicy urodzin naszego narodowego bohatera przypominamy dzisiaj 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Witoldzie Pileckim:

1.   Człowiek-orkiestra.

Przed wojną właściciel i manager majątku ziemskiego w Sukurczach na Wileńszczyźnie. Społecznik i świetny organizator – dowodził miejscową strażą pożarną, założył kółko rolnicze, zorganizował spółdzielnię mleczarską. Mąż jednej żony i ojciec dwójki dzieci. Oficer rezerwy Wojska Polskiego. Autor wierszy, rysunków i obrazów.

2.   Żołnierz niezłomny.

Niemal 1/4 swojego życia poświęcił służbie i walce za ojczyznę. 3 lata spędził na wojnie z bolszewikami (1918-1921). Walczył w kampanii polsko-niemieckiej 1939 r. 5 lat działał w konspiracji przeciwko niemieckiemu okupantowi (1939-1944). Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim w 1944 r. Prawie rok przebywał w niemieckiej niewoli. Przez 1, 5 roku działał w konspiracji antykomunistycznej. Rok przebywał w komunistycznym więzieniu.

3.   Chrześcijanin.

Był osobą głęboko wierzącą. W obliczu śmierci polecił swojej żonie, aby czytała ich dzieciom książkę Tomasza á Kempisa „O naśladowaniu Chrystusa”.

4.   Ochotnik do Auschwitz.

Zgłosił się ochotniczo do wypełnienia misji wywiadowczej na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. 19.IX.1940 r. dał się schwytać podczas łapanki Niemcom.

5.   Człowiek, który dokonał niemożliwego.

W Auschwitz przeżył prawie 3 lata. Zorganizował tam sprawny ruch oporu.  Pojednał ze sobą nienawidzących się polskich socjalistów i narodowców.

6.   Autor pierwszych raportów o Holocauście.

Z obozu wysyłał pierwsze raporty o dokonywanym ludobójstwie. Trafiły one później na Zachód. Dzięki nim świat dowiedział się o niemieckich zbrodniach. Po ucieczce z  obozu napisał słynny „Raport Pileckiego/Witolda”.

7.   Wywiadowca.

Od 1945 r. organizował wywiad w komunistycznej Polsce dla II Korpusu Polskiego. 8.V.1947 r. aresztowany przez UB.

8.   Żołnierz Wyklęty.

Podczas śledztwa torturowany, oskarżony w procesie „grupy Witolda” m.in. o działalność wywiadowczą dla obcego państwa, skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25.V.1948 r. Ciała nie wydano rodzinie. Miejsce pochówku nieznane do dziś.

9.   Wróg Polski Ludowej.

Do 1989 r. wszystkie informacje związane z jego życiem podlegały cenzurze. W 1990 r. rehabilitowany.

10.   Ikona polskiego oporu podczas II wojny światowej.

Symbol Polskiego Państwa Podziemnego i walki Polaków przeciwko zbrodniczym totalitaryzmom podczas II wojny światowej.

Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Mateusz Staroń

    Mateusz Staroń

    Historyk, współzałożyciel pierwszej na świecie marki odzieży patriotycznej Surge Polonia. Wyróżniony w konkursie IPN-u na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2010 r." Autor publikacji naukowych m. in. książki "Likwidacja Polskiego Korpusu Posiłkowego w 1918 r." oraz artykułów popularyzatorskich na blogu Surge Polonia. Jego wielkimi pasjami są historia i góry.