5 nowoczesnych polskich maszyn wojskowych

Czerwiec 2016 roku upłynął pod znakiem manewrów Anakonda – największych ćwiczeń wojskowych w Polsce od 1989 roku. Wzięło w nich udział ponad trzydzieści tysięcy żołnierzy m.in. z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemiec.

Obserwatorzy przyznawali zgodnie, że polskie siły zbrojne zaprezentowały się z bardzo dobrej strony. A wiele wskazuje na to, że w przyszłości będzie jeszcze lepiej. Wszystko za sprawą coraz większej ilości nowoczesnych wynalazków militarnych, które każdego roku zachwycają znawców tematu.

Część z nich wciąż znajduje się w fazie prototypów, niektóre używane są jedynie przez Wojska Specjalne. Mimo to budzą dumę i pozwalają budować wiarę w siłę polskiego oręża.

#5 WPB Anders

Wielozadaniowa Platforma Bojowa „Anders” to dzieło gliwickiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych Obrum, a także Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. Wersję demonstracyjną wykonał zakład Bumar.

Anders to całkowicie polskie dzieło – począwszy od koncepcji, a kończąc na stworzeniu modeli prototypowych. Platforma Anders może być wykorzystywana jako baza integracji z różnymi modułami. Tym samym WPB może być produkowana jako wóz zabezpieczenia technicznego, ewakuacji medycznej czy dowodzenia. Z powodzeniem może być też wykorzystywana jako lekki czołg.

Dużą zaletą WPB Anders jest relatywnie niewielka waga, która pozwala na transport drogą lotniczą. Jak przystało na maszynę bojową XXI wieku polski wynalazek naszpikowany jest elektroniką, dzięki której możliwe jest efektywne prowadzenie działań wojennych.

#4 PL-01 Concept

Drugim, po WPB Anders, dziełem Obrum jest PL-01 Concept, czyli polski czołg przyszłości. Dotychczas zaprezentowano jego makietę oraz wstępny projekt, wkrótce światło dzienne ujrzeć ma działający prototyp. Do seryjnej produkcji PL-01 ma wejść w 2018 roku, najprawdopodobniej pod nazwą „Gepard”.

PL-01 wyposażony będzie w działo kalibru 105 lub 120 mm mogące strzelać klasycznymi pociskami oraz rakietami przeciwpancernymi. Automat ładowniczy będzie umożliwiał oddanie sześciu strzałów na minutę. Dodatkowe uzbrojenie to karabin maszynowy UKM-2000C, a także granatnik typu GA.

Ciekawą innowacją będzie system kamuflażu, nad którym pracują specjaliści z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. J. Kosackiego we Wrocławiu. Sprawi on, że pancerz czołgu będzie przybierał barwy otoczenia. Umożliwi to zastosowanie tzw. okien elektrochromowych. Na uwagę zasługuje także specjalny system chłodzenia uniemożliwiający wykrycie czołgu za pomocą detektorów podczerwieni.

#3 Armatohaubica Krab

Kilka miesięcy temu, w kwietniu 2016 roku, do wojska trafiły pierwsze Kraby – nowoczesne armatohaubice, których wdrożenie planowano od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kraby produkowane są w Hucie Stalowa Wola, podwozia wykonywane są przez firmę Henwha Techwin z Korei Południowej.

Powstałe w Polsce systemy celownicze Kraba należą do najnowocześniejszych na świecie. Uwzględniają nawet tak szczegółowe parametry jak temperatura czy ciśnienie atmosferyczne. Krab może trafiać w obiekty położone w odległości aż 40 kilometrów.

AHS Krab. Fot. Pibwl, Wikipedia.

AHS Krab. Fot. Pibwl, Wikipedia.

Szybkostrzelność armatohaubicy wynosi trzy strzały na minutę, a czas osiągnięcia gotowości do strzału nie przekracza 30 sekund.

Do 2025 roku polska armia będzie dysponowała 120 egzemplarzami maszyny. Wyobrażacie sobie taką moc ogniową?

#2 Projekt Tytan

Założeniem projektu Tytan jest stworzenie żołnierza przyszłości – wyposażonego w nowoczesny sprzęt elektroniczny pozwalający na maksymalną efektywność na polu bitwy. Do końca 2017 roku polscy żołnierze uzbrojeni zostaną w kilkanaście tysięcy zestawów Tytan. W ich skład wejdą nowoczesne noktowizory, lekkie kamizelki kuloodporne, kamery nahełmowe, a także podsystem C4I – indywidualny minikomputer, który pozwoli żołnierzowi m.in. na błyskawiczne porozumiewanie się z dowództwem, dostęp do danych taktycznych czy podgląd obrazu przekazywanego w czasie rzeczywistym z bezzałogowych jednostek latających.

W ramach projektu Tytan prowadzone są badania nad różnymi modułami – część z nich przypomina pomysły rodem z filmów Sci-Fi. Tak jest chociażby w przypadku Modułu Monitorowania Życia przygotowywanego przez Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej oraz Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii. Dzięki niemu możliwe będzie stałe monitorowanie kondycji zdrowotnej żołnierza – częstości skurczów serca, poziomu glukozy, temperatury ciała czy poziomu natlenienia krwi.

Wszystko to sprawi, że polski żołnierz za parę lat będzie przypominał cyborga, a jego efektywność na polu bitwy będzie kilkanaście razy wyższa niż obecnie.

#1 Karabinek MSBS

Jednym z największych ostatnich sukcesów polskiej myśli technologicznej jest stworzenie karabinków MSBS – Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Powstały one w ramach wspomnianego wyżej programu Tytan.

Nowe polskie karabiny mają docelowo zastąpić wysłużone AKM, AKMS i RPK. Obok Beryla będą stanowiły podstawowe wyposażenie żołnierzy polskiej armii. MSBS to dzieło Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Nowy polski karabin wyróżnia się niewielką wagą i rozmiarami. Jego podstawową zaletą jest modułowa konstrukcja. Umożliwia ona wdrażanie różnorodnych konfiguracji – w zależności od aktualnych potrzeb wojska.

MSBS porównywany jest z nowoczesnymi amerykańskimi karabinami FN SCAR i Bushmaster ACR, rosyjskim OC-14-4A lub izraelskim TAR-21. Docelowo MSBS ma być stosowany w wojsku na skalę masową, póki co 150 sztuk trafiło do jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego.

Która z maszyn podoba się Wam najbardziej? Piszcie w komentarzach.
Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Avatar

    Mateusz Staroń