Polacy – zakochani w piwie

Każdego roku w Polsce powstają nowe browary, warzone są nieznane dotychczas style piwne, organizowane piwobrania. Piwna rewolucja trwa w najlepsze. Swoją cegiełkę do tego dzieła dołożyła również marka Surge Polonia, która chcąc przypomnieć postać legendarnego niedźwiedzia-żołnierza, stworzyła w kooperacji z Browarem Wrężel piwo „Miś Wojtek”.

Polskie tradycje

Tradycja warzenia piwa w Polsce sięga wieków średnich. Jan Długosz w swoich „Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego” pisał:

„Wina i oliwy kraj ten dla ostrego północnego zimna nie ma; zamiast wina używa piwa, które robią z żyta, pszenicy i jęczmienia albo orkiszu”.

Możemy poszczycić się też jednym z najstarszych stylów piwnych na świecie – piwem grodziskim. Dzięki magnatom z rodu Ostrorogów trunek w tym typie produkowany był w Grodzisku Wielkopolskim już w średniowieczu. „Grodzisz” powstawał na bazie słodów pszenicznych tradycyjnie podwędzanych dymem z drewna bukowego lub dębowego. Jędrzej Kitowicz, autor osiemnastowiecznego „Opisu obyczajów za panowania Augusta III”, wspominał:

„Grodziskie zaś słynęło coraz bardziej po Wielkiej Polszcze, tak iż szlachcic tam, który nie miał w swoim domu piwa grodziskiego, poczytany był za mizeraka albo za kutwę”.

Dzisiaj piwo grodziskie warzy kilka browarów w całej Polsce. Polski styl piwny wrócił także na ziemie wielkopolskie – od 2015 roku funkcjonuje tam browar powstały na bazie dawnych zakładów.

piwo

Co to znaczy IPA?

Przez wiele lat na rynku dominował najpopularniejszy na świecie styl piwny, czyli jasny lager. W ostatnim czasie uległo to diametralnej zmianie. Dzisiejszy miłośnik złocistego trunku ma w czym wybierać. Sklepowe półki uginają się od oryginalnych piw skomponowanych według autorskich przepisów. Symbolem tej przemiany jest styl American India Pale Ale, w skrócie zwany AIPA. Jest to jedna z pierwszych „rewolucyjnych” receptur, w której zakochali się Polacy. Warzona przy użyciu amerykańskich odmian chmielu charakteryzuje się goryczką oraz intensywnym chmielowym aromatem.

AIPA to amerykańska interpretacja stylu IPA, który pochodzi z Wielkiej Brytanii. Pierwotnie piwo tego typu warzono na potrzeby zamorskich brytyjskich kolonii, a bogata zawartość chmielu miała wpłynąć pozytywnie na właściwości konserwujące.

Poza AIPA dużą popularnością w kraju cieszą się portery bałtyckie. Polscy browarnicy uznawani są za specjalistów od tej odmiany piwa – nasze „czarne złoto” podbija rynki zagraniczne. Na dobre rozgościliśmy się również w segmencie piw wędzonych, które nawiązują do najstarszych tradycji warzelniczych w Polsce.

piwo-1

Od koncernu po kraft

Obecnie na rodzimym rynku można kupić piwa nie tylko skomponowane według różnorodnych receptur, lecz także wyprodukowane przez różnego rodzaju browary. Największe z nich to międzynarodowe koncerny, takie jak Kompania Piwowarska (część SAB Miller, m.in. Tyskie, Żubr, Lech i inne), Żywiec SA (część Heineken International, Żywiec, Warka, Tatra) czy Carlsberg Polska (Kasztelan, Piast, Okocim). Piwa produkowane przez duże firmy są łatwo dostępne i tańsze. Większość z nich reprezentuje najpopularniejszy na świecie styl piwny, czyli jasny lager.

Tym, którym nie wystarczają produkty koncernowe pozostają browary regionalne oraz kraftowe. Te pierwsze w ciągu kilku lat zawojowały rynek piwny i dzisiaj dostępne są niemal w każdym sklepie. Do największych należą: Browary Regionalne Jakubiak (Ciechan, Lwówek), Browar Kormoran (Irish Beer, Orkiszowe), Amber (Żywe, Grand Imperial Porter) czy Fortuna (Komes, Fortuna).

Jednak prawdziwą wisienką na browarniczym torcie są piwa produkowane przez tzw. browary kraftowe, czyli niewielkie przedsiębiorstwa warzące relatywnie niewielkie ilości trunku według przeróżnych receptur i pomysłów. Jeżeli szukasz autorskiej odmiany wędzonego koźlaka albo gęstego i treściwego piwa typu Quadrupel – sprawdź ofertę polskiego kraftu, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jedynym minusem jest konieczność wizyty w dobrze zaopatrzonym sklepie monopolowym, jednak i to z każdym miesiącem stanowi coraz mniejszy problem.

piwo-2

Piwo „Miś Wojtek”

Chcąc uhonorować nie tylko osiągnięcia polskiego browarnictwa, lecz także rodzimą historię, marka Surge Polonia w kooperacji z Browarem Wrężel stworzyła piwo „Miś Wojtek”. Nazwa odwołuje się do syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, który podczas II wojny światowej u boku żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim przebył cały szlak bojowy z Iranu do Włoch. Podczas bitwy o Monte Cassino Wojtek pomagał w noszeniu skrzyń z amunicją. Historia ta zainspirowała żołnierzy 22 Kompanii do obrania jako swojego symbolu niedźwiedzia z pociskiem w łapach.

Właśnie taki wizerunek widnieje na etykiecie butelki. Samo piwo reprezentuje styl Summer Pale Ale z dodatkiem mięty syryjskiej – w nawiązaniu do rodowodu Wojtka. Jest to lekko goryczkowy, orzeźwiający trunek posiadający oryginalny smak i aromat. W sam raz na nadchodzące lato.

piwo_mis_wojtek

Polacy mogą poszczycić się wielowiekowymi tradycjami miodosytniczymi czy gorzelniczymi, jednak to piwo stało się dzisiaj naszym narodowym alkoholem. Tym bardziej powinno cieszyć, że na rodzimym rynku jest coraz więcej ciekawych trunków, a Polska powoli staje się ważnym punktem na światowej mapie miłośników piwa.

Jaki jest Wasz ulubiony styl piwny? Za co kochacie piwo? Piszcie w komentarzach.

Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Darek Rybacki

    Darek Rybacki

    Twórca bloga patriotycznego Herbowi.pl, założyciel Fundacji Promocji Patriotyzmu "Herbowi". Rekonstruktor historyczny w stanie spoczynku. Organizator turystyki pieszej. Ambasador i współpracownik marki Surge Polonia.