Surge Polonia oficjalnym partnerem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Sztafeta pokoleń trwa. Jako marka promująca ideę nowoczesnego patriotyzmu sięgamy do naszej tradycji i historii. Jedną z jej najchlubniejszych kart jest dziedzictwo Armii Krajowej – największej organizacji podziemnej w okupowanej przez Niemców Europie. Nawiązanie oficjalnej współpracy ze Związkiem to dla nas ogromny zaszczyt i powód do dumy.

25 maja 2016 roku to dla nas wielka data. W budynku PAST-y – miejscu zaciętych walk podczas Powstania Warszawskiego – została podpisana umowa, na mocy której nasza marka stała się oficjalnym partnerem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas tej uroczystości swoje podpisy pod umową złożyli: Prezes Zarządu Surge Polonia Wojciech Setny oraz Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. dr hab. Leszek Żukowski i Skarbnik Maciej Jarosiński.

Na mocy tej umowy Surge Polonia będzie wspomagać finansowo Związek oraz promować jego działalność w zakresie upamiętniania Armii Krajowej i jej żołnierzy. Jednocześnie Surge Polonia uzyskała bezterminową licencję na wykorzystanie logo i nazwy Związku na swoich produktach.

W naszej prawie 5-letniej działalności to jedna z najpiękniejszych chwil, jakie dane mi było przeżywać. Nawiązanie współpracy ze Związkiem traktuję jako ogromny przywilej i jednocześnie obowiązek godnego upamiętnienia naszych bohaterów. Sztafeta pokoleń trwa! – powiedział Prezes Surge Polonia w dniu podpisania umowy.

Związek powstał w 1989 r. z połączenia kilku stowarzyszeń zrzeszających Akowców. Jest on dzisiaj największym w kraju stowarzyszeniem kombatanckim zrzeszającym byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały tę walkę po rozwiązaniu AK.

1466167536

1

Prezes Związku prof. dr hab. Leszek Żukowski, członek Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego (drugi od lewej), skarbnik Związku Maciej Jarosiński (trzeci od lewej) oraz Prezes Zarządu Surge Polonia Wojciech Setny (pierwszy od prawej).

2

Moment podpisania umowy.

3

Wymiana egzemplarzy umowy.

4

Nawiązanie oficjalnej współpracy stało się faktem.

5

Chwila luźnej rozmowy już po podpisaniu umowy.

6

Pamiątkowe zdjęcie przy popiersiu Józefa Piłsudskiego. Strony umowy w towarzystwie pocztu sztandarowego Związku.

7

Cd. Prezes Zarządu Surge Polonia Wojciech Setny w towarzystwie pocztu sztandarowego Związku.

8

Sztandar batalionu AK „Chrobry I”.

Armia Krajowa to fenomen co najmniej na skalę Europy. Była największym i najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem w okupowanej przez Niemców Europie (350 tys. żołnierzy). Jako jedyna polska organizacja podziemna miała status ogólnonarodowego wojska. Położyła ogromne zasługi w dzieło zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą. Największą z nich był świetnie działający wywiad. Wywiadowcy Armii Krajowej dostarczyli 45% brytyjskich doniesień wywiadowczych z okresu II wojny światowej. Do najważniejszych i najbardziej spektakularnych należało rozpoznanie ośrodka badawczego rakiet V-2 w Peenemünde, a następnie wykradzenie rakiety V-2 i przesłanie jej części do Wielkiej Brytanii. Oprócz znakomitego wywiadu AK dysponowała piekielnie skuteczną dywersją. Przez całą wojnę przeprowadziła ok. 73 tys. akcji sabotażowo-dywersyjnych. Do najsłynniejszych akcji należą m.in. akcja odbicia pod Arsenałem ppor. Jana Bytnara ps. „Rudy”, likwidacja generała SS i Policji Franza Kutschery oraz akcja „Góral”, podczas której uprowadzono samochód bankowy z pieniędzmi o wartości prawie 105 milionów okupacyjnych złotych. Ten ogromny wysiłek okupiono bardzo wysokimi stratami w wysokości 33% stanów, co oznacza, że co trzeci żołnierz AK zginął lub odniósł rany w walce. Ich poświęcenie nie poszło jednak na marne. Dzisiaj Armia Krajowa jest  symbolem nieustępliwej walki o niepodległość Polski, a jej legenda trwa dzięki pamięci młodego pokolenia Polaków, którzy żołnierzy AK stawiają sobie za wzór do naśladowania i uważają ich za swoich bohaterów.

Nawiązanie oficjalnej współpracy ze Związkiem, który dziedziczy tradycję Armii Krajowej to dla nas ogromny zaszczyt i powód do dumy. Cieszymy się, że sztafeta pokoleń trwa!

Budynek PAST-y w trakcie szturmu podczas Powstania Warszawskiego.

Budynek PAST-y w trakcie szturmu podczas Powstania Warszawskiego.

Powstańcy z batalionu „Kiliński” na barykadzie na ul. Zielnej obserwują płonący gmach PAST-y.

Powstańcy z batalionu „Kiliński” na barykadzie na ul. Zielnej obserwują płonący gmach PAST-y podczas szturmu.

Budynek PAST-y dzisiaj. W jego murach swoją siedzibę różne organizacje kombatanckie i społeczne.

Budynek PAST-y dzisiaj.

_DSC9485

W murach PAST-y swoją siedzibę mają różne organizacje kombatanckie, społeczne i naukowe.

Mieści się tutaj również Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Mieści się tutaj również Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Tabliczki informacyjne na budynku PAST-y.

Tabliczki informacyjne na budynku PAST-y.

Ciąg dalszy.

Ciąg dalszy.

Pamiątkowa tablica przypominająca zdobycie przez powstańców budynku PAST-y podczas Powstania Warszawskiego.

Pamiątkowa tablica przypominająca zdobycie przez powstańców budynku PAST-y podczas Powstania Warszawskiego.

Pamięć pozostaje.

Pod tablicą zawsze znajdziemy świeże kwiaty i spotkamy ludzi, którzy po przeczytaniu jej treści zwalniają kroku w krótkiej zadumie nad tym miejscem.

Wnętrze klatki schodowej budynku ze znakiem Polski Walczącej oraz treścią przysięgi żołnierzy AK.

Wnętrze klatki schodowej PAST-y ze znakiem Polski Walczącej oraz treścią przysięgi żołnierzy AK.

Popiersie faktycznego twórcy i organizatora AK gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Popiersie faktycznego twórcy i organizatora AK gen. Stefana Grota-Roweckiego w budynku PAST-y.

Koszulka patriotyczna "Armia Krajowa" marki Surge Polonia.

Koszulka patriotyczna „Armia Krajowa” marki Surge Polonia.

Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Avatar

    Emilia Miłosz