Surge Polonia na „Dniu Cichociemnych” we Wrocławiu

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do Polski. Z tej okazji Sejm RP, chcąc oddać hołd bohaterskim spadochroniarzom Armii Krajowej i pielęgnować pamięć o ich czynach, ogłosił 2016 r. „Rokiem Cichociemnych”. W ramach tych obchodów we Wrocławiu odbyło się spotkanie na WSOWL. Uczestniczyli w nim m.in. dowódca Jednostki Wojskowej GROM – płk Piotr Gąstał oraz ostatni Cichociemny kpt. Aleksander Tarnawski „Upłaz”. Nie zabrakło na nim również przedstawicieli Surge Polonia.

Firma Surge Polonia wspiera wszelkie działania, których celem jest kultywowanie pamięci o naszych bohaterach, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków. Takie spotkania są niezwykle ważne. Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni przez Rektora uczelni na to wyjątkowe spotkanie – powiedział Prezes Zarządu Surge Polonia Wojciech Setny.

Spotkanie odbyło się 28 czerwca 2016 r. z myślą o podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy wkrótce zostaną oficerami Wojska Polskiego. To oni będą pielęgnować wspaniałe tradycje polskiego oręża, w tym oczywiście Cichociemnych. To wspaniała okazja, żeby mogli czerpać inspirację od najlepszych z najlepszych, polskich Spartan, których dewizą było hasło: „Wywalcz jej wolność lub zgiń”.

Gościem honorowym spotkania był ostatni z 316 Cichociemnych, kapitan Aleksander Tarnawski – pseudonim „Upłaz”. Uczestniczył w nim również płk Piotr Gąstał – dowódca Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje Spadochroniarzy AK i nosi dumne miano „Cichociemni”. W spotkaniu, oprócz podchorążych i oficerów zawodowych WP, uczestniczyli również przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz popularyzowania historii Cichociemnych. Surge Polonia reprezentował Prezes Zarządu – Wojciech Setny, który ufundował okolicznościowe upominki. Każdy uczestnik otrzymał naklejkę i plakat, a prelegenci dodatkowo koszulki, spinkami i piny.

Przybyłych gości przywitał Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka. Spotkanie miało formę wykładów, które przybliżyły słuchaczom niesamowite historie naszych bohaterów. Towarzyszyła mu również wystawa poświęcona odznakom i oznakom spadochronowym używanym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w tym również przez Cichociemnych oraz symbolice JW GROM Cichociemni.

Po wykładach publiczność miała sposobność zadawania pytań, które kierowano przede wszystkim do ostatniego żyjącego Cichociemnego – kpt. Aleksandra Tarnawskiego, ps. „Upłaz”. Zachwycił on publiczność swoją niezwykłą pogodą ducha, wytrwale odpowiadał na pytania, zaspokajając ciekawość swoich młodszych kolegów.

Surge-Polonia--GRUNWALD-STUDIO-FOTOGRAFIA-5

Uczestników spotkania przywitał Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

Jednym z prelegentów był płk Piotr Gąstał, który przedstawił historię Cichociemnych.

Jednym z prelegentów był płk Piotr Gąstał, który opowiedział jak GROM kultywuje tradycje cichociemnych.

Po wykładach przyszedł czas na pytania.

Po wykładach przyszedł czas na pytania.

W dyskusji uczestniczył również przedstawiciel Surge Polonia - Prezes Zarządu Wojciech Setny.

W dyskusji uczestniczył również przedstawiciel Surge Polonia – Prezes Zarządu Wojciech Setny.

Wykładom towarzyszyła wystawa, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Wykładom towarzyszyła wystawa, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Zaprezentowano na niej odznaki i oznaki polskich wojsk spadochronowych.

Zaprezentowano na niej odznaki i oznaki polskich wojsk spadochronowych i specjalnych.

Podczas spotkania Surge Polonia wystawiło również swoje stosiko, które spotkało się z ogromnycm zainteresowaniem przyszłych oficerów WP.

Podczas spotkania Surge Polonia wystawiło swoje stoisko, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem przyszłych oficerów WP.

Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Avatar

    Mateusz Staroń