Jak uczcić Narodowe Święto Niepodległości? Wybierz swój sposób!

Wielkimi krokami zbliża się najważniejszy dzień w patriotycznym kalendarzu – Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku rocznicę odzyskania wolności obchodzimy po raz 99. Z tej okazji w całej Polsce organizowane będą dziesiątki wydarzeń. Wybraliśmy dla Was część z nich. 

Uroczyście

Oficjalne, religijno-patriotyczne obchody z udziałem najwyższych władz tradycyjnie odbędą się w Warszawie na Placu Marszałka Piłsudskiego.

W programie znalazła się uroczysta odprawa wart z udziałem prezydenta i rządu. Wzruszające wezwanie do apelu wygłoszą żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa. Złożone zostaną wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości obecni będą żyjący weterani II wojny światowej. O podniosłą atmosferę zadbają orkiestry wojskowe oraz Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Całość transmitowana będzie przez Telewizję Publiczną.

W stołecznych obchodach warto wziąć udział chociaż raz w życiu – organizowane są zawsze ze szczególną pompą i dbałością o szczegóły. Robią wrażenie!

Paradnie

Uroczyste parady odbędą się w dziesiątkach polskich miast. Do największych i najstarszych należy ta w Warszawie, jednak warto wybrać się także do Gdańska lub Gdyni. Parada gdańska słynie z rozmachu – biorą w niej udział tysiące mieszkańców. Ozdabiają ją rekonstruktorzy, aktorzy, przedstawiciele organizacji miejskich i pozarządowych, właściciele klasycznych aut i motocykli, a często także… husaria na okazałych wierzchowcach.

Za to parada w Gdyni to gwarancja wrażeń wzrokowych. Pochód wiedzie w stronę słynnego Skweru Kościuszki, z którego roztacza się piękny widok na polskie morze. To samo, z którym Józef Haller zaślubił Polskę w lutym 1920 roku – w odległym o zaledwie kilka kilometrów Pucku.

Muzycznie

Na brak ciekawych wydarzeń muzycznych nie mogą narzekać mieszkańcy stolicy. W Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowany zostanie IX Koncert Niepodległości „Niepokorne”. Poświęcony będzie czynowi niepodległościowemu kobiet – w jego trakcie przywołane zostaną utwory dedykowane pokoleniom Polek walczącym o naszą wolność.

Drugi z tegorocznych niepodległościowych koncertów zaplanowano w Gdańsku. II Koncert Niepodległości „Westerplatte” będzie opowieścią o patriotyzmie młodzieży na tle dziewięciu wieków naszej historii. Pretekstem i punktem wyjściowym stanie się opowieść o młodych obrońcach Placówki „Wał” na Westerplatte. Organizatorzy zapowiadają nietuzinkowe podejście do muzycznej formy – koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house’owa.

Ciekawą propozycję dla miłośników muzyki gitarowej przygotował też Wrocław. W ramach wydarzenia „wROCK for Freedom” w Hali Stulecia zagrają legendy polskiego rocka – grupy Perfect i TSA.

Smacznie

W oryginalny sposób rocznicę odzyskania wolności obchodzą mieszkańcy Poznania. Dla nich 11 listopada to święto podwójne. Tego samego dnia odbywają się bowiem Imieniny Ulicy Święty Marcin, które odwołują się do żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej.

Poznań, ul. Św. Marcin. Fot. by Nostrix, GFDL, Wikipedia.

Akcent patriotyczny poznaniacy łączą z tradycją lokalną. Podczas Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu można spróbować pysznych rogali, dzieci otrzymają drobne prezenty. Aktor przebrany za świętego Marcina poprowadzi barwny korowód, otrzyma także klucze do bram miasta od prezydenta.

W trakcie wydarzeń organizowanych w Poznaniu szczególnie akcentowana jest działalność organizacji społecznych – święty Marcin jest bowiem symbolem pomocy innym ludziom.

Sportowo

A skoro jesteśmy przy Poznaniu – można tam również pobiegać. I to nie byle jak, bo w gronie 10 tysięcy uczestników! Wszystko w ramach II edycji Poznańskiego Biegu Niepodległości. Uczestnicy, podobnie jak rok temu, utworzą na linii startu jedną z największych w Polsce żywych biało-czerwonych flag.

Większy od poznańskiego jest bieg warszawski. Stołeczny Bieg Niepodległości to jeden z największych biegów ulicznych w kraju. Limit uczestników wynosi aż… 18 tysięcy. Podobnie jak w Poznaniu – także w Warszawie tworzona jest żywa flaga dzięki rozdawanym wcześniej białym i czerwonym koszulkom.

A jaki jest najlepszy sposób na zwiedzanie Krakowa w dniu 11 listopada? Oczywiście w biegu. Krakowski Bieg Niepodległości nie jest tak duży jak te w Warszawie czy Poznaniu, ale może pochwalić się piękną, malowniczą trasą przebiegającą przez historyczne części miasta.

***

Narodowe Święto Niepodległości można obchodzić na wiele sposobów. Najważniejsza jest pamięć o bohaterach, którzy 99 lat temu wywalczyli dla nas wolność. Zatem flagi w dłoń, uśmiech na usta, radość do serc – i miłego świętowania!

***
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe, które obchodzimy corocznie 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Do kalendarza wróciło dopiero w 1989 roku. Od tej pory jest dniem wolnym od pracy.

Print Friendly, PDF & Email
  • Udostępnij

  • Pewnie Ci się spodoba:

    O autorze Zobacz wszystkie wpisy autora

    Darek Rybacki

    Darek Rybacki

    Twórca bloga patriotycznego Herbowi.pl, założyciel Fundacji Promocji Patriotyzmu "Herbowi". Rekonstruktor historyczny w stanie spoczynku. Organizator turystyki pieszej. Ambasador i współpracownik marki Surge Polonia.